Přejít k hlavnímu obsahu

Zachraňme lesy
společně

Lesní zákon by měl odpovídat zákonu přírody. Teď tomu tak ale není a zákon brání lesům vyrůst tak, aby mohly být zdravé a odolné. Dejme ministrovi zemědělství vědět, že nám naše lesy nejsou jedno. Přirozeně.

Ministerstvo zemědělství připravilo novou podobu zákona o lesích a předkládá ji k diskuzi. Návrh ministerstva ale obsahuje výrazné problémy, které ohrožují už tak pochroumané zdraví našich lesů. 

Ministr Marek Výborný potřebuje slyšet, že nám na našich lesích záleží. Dejte panu ministrovi vědět, že se vám současná podoba zákona nelíbí a že je potřeba ho změnit. Buďte hlasem lesa. 

Napsat dopis panu ministrovi Vám nezabere víc než 10 minut Vašeho času. Napište mu, čím jsou pro vás lesy důležité, co vám vadí a co čekáte, že s tím jako ministr udělá. Nenechejte lesy na holičkách a pomozte jim, než bude pozdě. Víme, že ozvat se má vždy smysl.

Kdyby zákon prošel tak, jak je teď navržen
znamenalo by to

Váš dopis pro pana ministra

Kontaktní údaje
Základní údaje
Vaše adresa (pro odpověď od ministra)
Psaní dopisu
* Tato pole jsou povinná
Zaškrtnutím pole udělujete Hnutí DUHA (IČ 15547779) souhlas se zpracováním osobních údajů za účelem informování o výzvě a dalších aktivitách vedoucích k ochraně životního prostředí. Souhlas může být kdykoli odvolán zasláním emailu na osobni.udaje@hnutiduha.cz. Podrobné informace o ochraně osobních údajů v Hnutí DUHA najdete na https://www.hnutiduha.cz/informacni-memorandum.

Kdyby zákon prošel tak, jak je teď navržen
znamenalo by to

Velké holoseče bez života

Ministerstvo chce nadále umožňovat rozsáhlé holoseče, ty přitom vedou k rozpadu lesní půdy a brání vzniku přirozenějších různověkých lesů. Návrh dokonce chce zrušit stávající povinnost nechávat na nich aspoň nějaké stromy a dřevo k rozpadu pro lesní biodiverzitu.

Bingo pro sázecí byznys

V lesích, které nejsou v majetku státu či obcí, chce ministerstvo zrušit povinnost zavádět takzvané meliorační a zpevňující dřeviny, které posilují biodiverzitu i odolnost lesů. Naproti tomu obnově listnáči a jedlemi dokonce brání, když trvá na nesmyslných lhůtách pro zalesnění a zajištění. My ale potřebujeme pestré lesy, přirozeně!

Greenwashing místo skutečné změny

Ministr zemědělství chce zrušit kompetenci Ministerstva životního prostředí dohlížet na lesy z pozice vrchního státního dozoru. Ministerstvo chce zároveň vlastníkům lesů vyplácet takřka na ruku miliardy ročně za takzvané ekosystémové služby, aniž by za to chtělo skutečně přírodě bližší hospodaření.