Často kladené otázky
Požádejte prosím premiéra Babiše, aby se aktivně zapojil do změny pravidel, která mají řešit příčiny stavu českých lesů. Ten je převážně kvůli suchu a nevhodnému pěstování monokulturních smrčin dlouhodobě nejhorší v Evropě. A vysazují se dál. Pošlete panu premiérovi fotku malých smrčků, aby to viděl - o postupnou nápravu by se totiž měli zasadit všichni představitelé vlády pod jeho vedením. Prvním krokem by mělo být přijetí připomínek v nové vyhlášce zákona o lesích, jež by měla vést ke zdravým a pestrým lesům, jak navrhuje Ministerstvo životního prostředí, kraje, odborníci a občané, které ale Ministerstvo zemědělství zatím nepřijalo.

Co je na návrhu nové vyhlášky špatně

Alt
SLIB MINISTRA TOMANA ZATÍM NENÍ SPLNĚNÝ

Ministr zemědělství Miroslav Toman při svém úvodním projevu v Poslanecké sněmovně v červenci tohoto roku řekl, že se zaměří na to, aby vrátil české lesy do podoby “skladbou druhově pestrých lesů a plnících všechny funkce lesa, nejen tu produkční, půdoochranou, vodoochranou a rekreační”.

75 %
SMRKU MŮŽE BÝT V RIZIKOVÝCH OBLASTECH DALŠÍ STOLETÍ, POKUD MZE NEPŘIJME NÁVRHY ZMĚN

Ministerstvo zemědělství v rozporu s tím dříve navrhlo ( zde) umožnit vysazování až 75 % smrku na nevhodných stanovištích. Právě plantáže nevhodně pěstovaného smrku přitom jsou jednou z hlavních příčin dnešní krize lesů.

1 200 LIDÍ
NAPSALO EXMINISTRU MILKOVI, ŽE CHTĚJÍ PESTRÉ LESY. MINISTERSTVO JE IGNORUJE

Úředníci MZe zatím nevyslyšeli připomínky k vyhlášce, kterými Ministerstvo životního prostředí ( zde), kraje, vědci a více než 1200 občanů vyjádřilo, že posun k pestřejším, přírodě bližším a odolnějším lesům již není možné odkládat ( Podrobněji zde).

10 ÚPRAV Z VYHLÁŠKY,
KTERÁ LESŮM ŠKODÍ, UDĚLÁ VYHLÁŠKU, KTERÁ POMÁHÁ

Zástupce Hnutí DUHA na jednání odborné platformy, kterou Ministerstvo zemědělství pro řešení krize lesů zřídilo, přednesl připomínky, zaslal ministerstvu zemědělství deset zásadních bodů písemně ( zde) a nabídl možnost dalších jednání. Schůzka neproběhla a návrhy dosud nebyly zohledněné.

Alt
PREMIÉR BY MĚL ŘEŠIT HLAVNĚ PŘÍČINY,
NEJEN DŮSLEDKY SMRKOVÉ KALAMITY

Přitom již v červnu premiéru Andreji Babišovi praktičtí lesníci a Hnutí DUHA poskytli odborné podklady a zároveň se na něj obrátili s výzvou ( zde), aby dohlédl na zapracování připomínek do problematické vyhlášky, a dostál tak svému slibu, že se krizi lesů bude věnovat. Premiér i ministři o věci jednají, skutečný pokrok ale dosud chybí.

303 lidí napsalo panu premiérovi o zdravé lesy. Děkujeme!

Poslední odeslané dopisy

Předmět: vyhláška k zákonu o lesích
Dobrý den pani politici. Píši vám přispěl k větší rozmanitosti našich lesů. Což je důležité, aby přežily. Děkuji za pochopení za...

David S.

Celý dopis

Předmět: vyhláška k zákonu o lesích

Dobrý den pani politici. Píši vám přispěl k větší rozmanitosti našich lesů. Což je důležité, aby přežily.
Děkuji za pochopení za důležitost vašeho rozhodnutí!!!

David S.

Předmět: Vyhláška k zákonu o lesích
Dobrý den, pane premiére píšu Vám, protože mi záleží na tom, jak budou i další, co příjdou po nás, moci žít ve zdravém prostředí...

Milena H.

Celý dopis

Předmět: Vyhláška k zákonu o lesích

Dobrý den, pane premiére
píšu Vám, protože mi záleží na tom, jak budou i další, co příjdou po nás, moci žít ve zdravém prostředí a spokojeně užívat přírody. Moje generace zná lesy jako převážně smrkové (jsem z JIzerských hor) a bohužel už několikrát jsme tu zažili, jak smrk nestačí sám si poradit s následky civilizace. Dejte, prosím, šanci listnáčům, ať už se takové ekologické katastrofy neopakují a lesy zůstanou krásné a zdravé
Milena H.

Milena H.

Předmět: Lesy v ČR
Dobrý den pane premiére, v první řadě bych rád poděkoval za to, že jste krizi v našich lesích začal brát Vážně. Je nutné podotk...

Jakub Z.

Celý dopis

Předmět: Lesy v ČR

Dobrý den pane premiére,

v první řadě bych rád poděkoval za to, že jste krizi v našich lesích začal brát Vážně. Je nutné podotknout, že i lajk, který se projde po čaských lesích vidí, že nejsou v dobré kondici a některé lesy jsou opravdu na hranici životnosti.
Vždyť právě lesy a přiroda je to pravé české bohatsví. Rozmanitost české přírody nám závidí jinde ve světě. Nedopustme, aby naše lesy trpěli jen proto, že se stále odkládá posun k pestřejším, přírodě bližším a odolnějším lesům smíšeného typu. Smrkové monokultury trpí a jsou náchylné. Prosím je nutné tuto situaci řešit ihned a nečekat na dalšsí horké léto, další uschlé stromy. Vy máte tu možnost rozpoutat debatu a konečně protlačit změnu.

Děkuji s úctou Jakub Zika

Jakub Z.