Často kladené otázky

Předali jsme Vašich 60 tisíc podpisů pod výzvou Zachraňme lesy

V půl desáté je vše připraveno. Přicházejí politici. Novináři jsou nachystání s foťáky i kamerami. Scéna s vyskládánými 200 stromky na Malostranském náměstí a přicházejícím Entem je zajímá nejvíce. Právě teď upozorňujeme na zítřejší hlasování o budoucnosti našich lesů.
Po včerejší přípravě dnes brzy ráno skládáme listnáče jeden vedle druhého. Duby, habry, lípy, olše a buky v balech stojí v řadách za sebou a každý nese jméno poslance a poslankyně. Symbolicky je tak chceme upozornit, že to právě oni mají osud lesů ve svých rukou. Už 11. září 2019. Zítra.

Poslanci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Eva Fialová s Janem Schillerem (oba ANO) a Radek Holomčík (Piráti) přicházejí převzít podpisy více než 60 tisíc lidí pod výzvou Zachraňme lesy. Právě oni sadu pozměňovacích návrhů předkládají. Jan Skalík a Jiří Beneš je vítají a připomínají, jak důležitá opatření jsou, a že za nimi stojí i velmi početná vědecká obec. Honza předávává poslancům krabici s podpisy, fotoaparáty cvakají. 

Zájem procházejících, českých médií i ostatních politiků či jejich asistentů o happening je velký. Celá akce je ale velmi krátká. Konec, poslední fotky. Odnášíme obálky s dopisem a vytištěnými informacemi o pozměňovacích návrzích pro poslance a poslankyně jen o pár domů výš, do Poslanecké sněmovny. 

Odevzdáno, uklizeno. Část dobrovolníků vyráží na Vysočinu. Auto je plné stromků. Přes rozrytou cestu dojedou k budoucímu Poslaneckému lesu”. Zatím však jen na vykácenou holinu. Vysázeno. Každý poslanec a poslankyně má svůj stromek.  Jen na jejich zítřejším hlasování bude záležet, zda jejich stromky dorostou a vytvoří pestrý a odolnější les, nebo uschnou, sežere je přemnožená spárkatá zvěř anebo jako malý ostrůvek zaniknou v okolí znovu vysázených smrkových monokultur, případně se v budoucnu stanou obětí dalších kalamit. 

Míříme zase pracovat. Každému politikovi pošleme fotku s jeho stromkem a se vzkazem, že jsme za něj strom zasadili na holinu. Zítra držme lesům pěsti...