Často kladené otázky

V boji s erozními rýhami můžete snadno pomoci i vy. Proti suchu v lesích pomůže motyčka, nebo mobilní aplikace

Lesy jsou nesmírně důležitou součástí přírodního ekosystému a ohroženy jsou mnoha různými vlivy. Proti jednomu ze zásadních problémů, které lesy ničí, je ale až překvapivě snadné bojovat. Tím problémem jsou erozní rýhy a s bojem proti nim může pomoci úplně každý.
A co to vlastně je erozní rýha? Erozní rýha vzniká v lesích především tím, že po stejné nezpevněné trase projíždí opakovaně těžké stroje odvážející dřevo. Pokud je ta trasa ve svahu, stává se z těchto vyjetých kolejí koryto pro srážkovou vodu, které odnáší stále více vláhy, půdy a živin pryč z lesa. Zároveň s tím klesá hladina spodní vody, což ohrožuje stromy poblíž,“ vysvětluje Jan Skalík z Hnutí DUHA, který je koordinátorem kampaně Zachraňme lesy.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, problém erozních rýh úzce souvisí s napadením českých lesů kůrovcem. V Česku je aktuálně každé tři minuty kůrovcem napadena lesní plocha o rozloze fotbalového hřiště a rychle tedy přibývají i vytěžené holiny, ze kterých se dřevo za pomoci těžké lesní techniky sváží. Za rok v Česku mohou vzniknout až tisíce kilometrů dlouhé pásy rozrušené půdy, ve kterých v důsledku přejezdů těžké techniky vznikají erozní rýhy. Právě ztráta a degradace půdy je přitom největší ekologickou újmou, která s nynější kalamitou souvisí.Erozní rýhy jsou skutečně problémem, ale o to lepší zprávou je, jak snadno se s nimi dá bojovat. „Pokud vyjeté koleje vedou směrem ze svahu dolů, zpravidla dělají drobné ohyby. Voda pak na některých místech teče v zákrutě u okraje rýhy a pro nápravu tedy stačí, prokopnout hráz rýhy, aby se voda vylila zpátky do lesa a zůstala v něm. Stačí si najít místo na trase rýhy, kde lze vodu nejsnáze svést zpátky do lesa, na takovém místě vzít do ruky větev, kámen, chodeckou hůlku, lopatku nebo třeba motyku a vodu vypustit zpět do lesa. Pomoci si můžete také tím, že rýhu zasypete hlínou,” vysvětuje Jan Skalík, jak lze problém erozních rýh snadno řešit.AltLesům lze ale pomoci i jinak. Na výlet do lesa s sebou samozřejmě nemusíte nosit krumpáč. Stačí, když si erozní rýhy všimnete a dáte o ní vědět ostatním v mobilní aplikaci Zlepšeme Česko. Problém se totiž díky tomu okamžitě dostane na odbor životního prostředí příslušné obce s rozšířenou působností a bude tedy sjednána náprava. „Lesu uděláte skvělou službu již tím, že si problému všimnete a upozorníte na něj. Aplikaci navíc můžete používat i opačným způsobem a naopak s lopatkou jezdit přímo na místa, kde erozní rýhy vyznačili jiní lidé,“ popisuje Skalík a doplňuje, že zasypáním erozní rýhy určitě nikoho nenaštvete, i kdyby se měla vyskytovat na soukromém pozemku.

Tím, že vznikne erozní rýha, přichází každý majitel o to nejcennější, co z dlouhodobého pohledu na svém pozemku má - totiž životadárnou půdu. Ať už je vlastníkem pozemku stát, obec nebo soukromník, erozní rýha jej fakticky ochuzuje, okrádá. Nelze tudíž čekat, že by někomu mohlo vadit, pokud erozní rýhy na svém majetku mít nebude. Ale jako v každé jiné situaci, i zde je na místě slušnost a ideálně i přímá domluva.“AltK hlášení erozních rýh i k vyhledávání rýh k zasypání je možné využít šikovnou aplikaci Zlepšeme Česko. Ta je zdaleka nejrozšířenějším geoparticipativním nástrojem v České republice a integruje pod sebe všechny dominantní služby pro občanské nahlašování problémů.

Síla geoparticipace spočívá v tom, že občan může přímo z terénu zaslat svůj podnět aniž by musel hledat adresu místa či zjišťovat, kdo je v dané lokalitě za konkrétní tip podnětu zodpovědný. Stačí otevřít mobilní aplikaci, vybrat kategorii problému, vyfotit jej a odeslat. Aplikace sama k fotografii přiřadí polohu dle GPS a problém se dostane k zodpovědným lidem,” popisuje výhody geoparticipace Miroslav Kubásek, který stál u zrodu této myšlenky v Česku a jeho projekt ZmapujTo je nyní součástí aplikace Zlepšeme Česko.Projekt ZmapujTo původně vznikl pro hlášení černých skládek a nyní je již skrze aplikaci Zlepšeme Česko hlášena celá řada problémů – od přeplněných či poškozených popelnic, přes závady ve veřejném prostoru, jako jsou například poškozené lavičky, sportoviště či zastávky MHD až po nefunkční veřejné osvětlení nebo rozbité elektrické vedení. Možné je také hlásit podněty které se týkají dopravní infrastruktury jako jsou výmoly, poškozené mosty, povalené dopravní značení či třeba překážky u silnice.

Spolupráce Zlepšeme Česko s Hnutím DUHA je pro geoparticipaci v České republice i samotnou aplikaci Zlepšeme Česko dalším podstatným vývojovým krokem a ukazuje, že hlášení problémů ze strany občanů může pomoci nejen na komunální, ale také na environmentální úrovni.

Zapojování občanů do rozhodování a přímá participace občanů formou hlášení podnětů či odesílání zpětné vazby je v českých obcích i regionech k vidění čím dál častěji. Na základě dat, která máme z hlášení podnětů od občanů, nám vyplývá, že zhruba třetina obcí u nás má již nějakou zkušenost s chytrou komunikací s občany a zhruba 500 českých obcí a měst již využívá chytrou komunikaci naplno. Jsme moc rádi, že se prvky geoparticipace postupně dostávají nejen do dalších a dalších obcí, ale i do přírody a lidé tak díky mobilní aplikaci mohou reálně pomoci třeba právě i při záchraně lesů,” uzavírá Miroslav Kubásek.