Často kladené otázky
  • Alt
Zatímco čilý ruch velkoměst v posledních dnech utichá, lesy se probouzí k životu v plné síle a nádheře. Ráno a k večeru je rozezvučují desítky hašteřivých ptačích hlasů: „Moje! Moje!“ křičí budníčci, puštíci, kulíšci nebo konipasi a zabírají volné dutiny, budky a další úkryty vhodné k hnízdění. Každý den přináší něco nového – tu se třešeň ptačí obsypává bílými květy, támhle se na kameni sluní čolek a jinde slunce jemně prosvítá křídly motýlů. Pojďme se do tohoto až čarovného lesního světa společně podívat.
Mnohdy ještě zpod vrstvy sněhu vykukují hlavičky sněženek, zatímco okolní rostliny spí hlubokým zimním spánkem. Líbí se jim v listnatých či smíšených lesích s dostatečně vlhkou půdou. V jehličnatých lesích bychom je hledali marně. 

Poslové jara

Jedním z prvních poslů jara je také česnek medvědí. Ve vlhkých, stinných listnatých lesích pokrývá zem jako štiplavě vonící koberec. Jeho listy jsou oblíbenou pochoutkou, dělají se z nich pomazánky, polévky, dipy, česnekové máslo nebo pesto. Můžete je i zamrazit. Avšak pozor na záměnu s konvalinkou, jejíž listy jsou vzhledem podobné, ale jedovaté.Rostoucí obliba medvědího česneku v posledních letech způsobuje pustošení lokalit jeho výskytu. Jelikož není chráněný, můžete ho mimo chráněná území sbírat pro vlastní potřebu. Sbírejte jen takové množství, které sami spotřebujete. Nejvýživnější je počátkem jara, po odkvětu své účinky totiž ztrácí.
Fotografie z Litovelského Pomoraví © Jiří Beneš
 
Světlejší lesy po dobu pouhých osmi dnů prorůstá i fialově zbarvený jaterník podléška, který má v oblibě půdu pod lískami. Zajímavostí je, že plod jaterníku láká mravence, kteří tak zabezpečují šíření rostliny do dalších lokalit.

Všechno lítá, co peří má

Zůstaneme-li v prosvětlených listnatých lesích, setkáme se také s prvními posly zvířecí říše. Vidíte ta nádherná tmavě žlutá křídla žilkováním podobná listům, ta něžná tykadla a chlupaté nožky? To kolem vás právě proletěl žluťásek řešetlákový. Jakmile se oteplí, hledají samci světleji zbarvené samičky. Tito dlouhověcí motýli – dožívají se až jedenácti měsíců – mají ve velké oblibě nenápadnou keřovitou rostlinu řešetlák, po níž mají i své jméno.

Na okrajích lesa i mimo něj shání časně zjara potravu babočka jilmová. Svými výrazně oranžovými křídly s černými obrazci se podobá mnohem známější a rozšířenější babočce kopřivové. Jméno převzala po oblíbené potravě svých housenek. Kromě jilmů si pochutnávají i na třešních, hrušních nebo vrbách.

Jakmile nebe nad vaší hlavou rozezvučí nezaměnitelné husí „gagaga“, znamená to jediné: jaro už klepe na dveře. V typické formaci ve tvaru „véčka“ se ze svých zimovišť vracejí celá hejna hus velkých čítající až stovky jedinců. Svá hnízdiště si hledají u zarostlých vodních ploch.

Milovníci vody

V blízkosti řek i lesních potůčků žije konipas bílý, kterého raz dva poznáte podle charakteristického pohupování ocasem. Se stavbou hnízda si neláme hlavu. Uhnízdí se prakticky kdekoliv – ve škvíře mezi kameny nebo i ve větvoví mladých bříz. Podél říček a potoků se můžete setkat také s jeho příbuznými. Konipasy lučními či konipasy horskými.

Listnaté lesy s tůněmi či kalužemi obývá i čolek obecný, kterému během páření narůstá vysoký „hřeben“. Že by byl na sebe tak pyšný? Kdo ví, samičkám se to neděje, lehce je tak od sebe odlišíme. Jeho larvy žijí ve vodě, k proměně na dospělce dochází až v září. Poté se čolci zahrabou pod zem a vylezou převážně jen kvůli rozmnožování ve věku tří let. Podivíni.

Mezi brzké jarní navrátilce se řadí i budníček menší. Na rozdíl od jeho předcházejících ptačích kolegů ho však jen tak snadno nepoznáte. Jeho malá tělesná konstituce i nenápadné zbarvení z něj dělají takřka neviditelného tvora, na jehož přítomnost upozorní zkušené ucho ornitologa především jeho typický hlas. A přitom jde o jednoho z nejhojnějších ptáků u nás!

S příchodem jara můžeme pozorovat mnoho dalších rostlin i zvířat. Z dalekých krajů přilétá sokol stěhovavý, který před hnízděním předvádí akrobatické zásnubní lety. Svými sytě růžovými květy nás okouzlí lýkovec jedovatý, tu třepe svými bělostnými křídly jasoň dymnivkový a ke slovu se hlásí i oblíbené slunéčko sedmitečné neboli beruška. Jaro je plné návratů, spěchu a shonu, křiku a vůní, jaro je plné života.