Často kladené otázky
Skvělé zprávy! Bouřlivý nesouhlas, který vyvolal poslanec Josef Kott svým návrhem na zrušení ochrany silně ohrožených živočichů, nese ovoce.
Už více jak 640 našich podporovatelů a podporovatelek napsalo poslancům a poslankyním, aby se postavili za silně ohrožené druhy zvířat. Dohromady jim tak došlo 128 000 e-mailů. Děkujeme! Připojily se i další ekologické organizace a na hrozbu pro vzácné živočichy přilepenou k invazní novele upozornila i řada novinářů.

I díky tomu se podařilo rozplést celý příběh kontroverzního návrhu. A vypadá to, že z něj nakonec bude pohádka s dobrým koncem, kde pravda a láska zvítězí nad nenávistí ke zvířatům.

Autorem návrhu na zrušení ochrany pro 150 silně ohrožených druhů živočichů není Josef Kott, nýbrž Zemědělský svaz, vlivná zájmová organizace velkých zemědělských koncernů. Nové podmínky, které chtěl Zemědělský svaz prostřednictvím pana Kotta nastavit v přístupu ke vzácným živočichům, by ještě více zvýhodnily nezodpovědně hospodařící zemědělce před těmi odpovědnými, kteří k ochraně vzácných živočichů přistupují odpovědně a jejich stanoviště naopak chrání.

Po vlně kritiky, která se na Zemědělský výbor snesla, ustoupili. Podle vyjádření Martina Pýchy, předsedy Zemědělského svazu, není cílem Zemědělského svazu jít proti stanovisku Ministerstva životního prostředí (které návrh silně kritizuje) ani proti evropským pravidlům (která by přijetím Kottova návrhu byla porušena).

Na legislativním poli je situace s ohrožením vzácných druhů živočichů zašmodrchaná. Návrh na zrušení jejich ochrany je společně s dalšími návrhy součástí usnesení Zemědělského výboru. 

Ještě ale není docela vyhráno. Poslanci a poslankyně nyní musí hlasovat pro pozměňovací návrh Radka Holomčíka (Piráti), který z usnesení Zemědělského výboru vyjímá návrh na zrušení ochrany silně ohrožených živočichů. Napište jim, ať ho podpoří! Dotáhněme to společně do konce.