Často kladené otázky
Poslanci a poslankyně Zemědělského výboru ve středu 10. června vyslechli krátkou prezentaci Ministerstva zemědělství o stavu příprav novely zákona o myslivosti. Po vyhnání divokých šelem jsou hlavními regulátory srnek a jelenů myslivci, to ale nyní mnohde nefunguje.
Proč to řešíme?

Abychom mohli mít pestré lesy, o které už tak dlouho usilujeme, mělo by se myslivecké hospodaření odvíjet od stavu ekosystému jednotlivých lesů. Jednoduše, lesy nemají šanci se obnovit tam, kde semenáčky, sazenice nebo mladé stromky hned někdo sežere, okouše či jinak poškodí. Proto musíme vzít v potaz míru poškození mladých stromků, počet mlsných zvířat a za pomoci lesníků a myslivců mezi nimi nastolit rovnováhu.

Co chceme, aby novela obsahovala?

 
  • Nastavení pravidel lovu tak, aby v lese panovala rovnováha
  • Posílení práv vlastníků pozemků, na nichž probíhá myslivecký chov a lov
  • Transparentnější evidence škod způsobených spárkatou zvěří
  • Posílení ochrany ohrožených druhů zvířat
  • a mnoho dalšího


O čem se nyní jedná?

První verze návrhu novely, představená před vánočními svátky, byla ale taková, že by škody na lesích mohly být paradoxně ještě mnohem větší. Za to si resort zemědělství vysloužil silnou kritiku od odborných organizací. Ministerští úředníci však z požadavků odborníků zohlednili jen jedinou věc, nicméně tu nejzásadnější: upravili systém plánování lovu zvěře.

V tom je ale řada nejasností. Kromě návrhu novely bude potřeba zveřejnit i úplné znění vyhlášek, na něž se upravený systém plánování odvolává. Protože když budou napsané špatně, můžeme se s pestrými a odolnými lesy rozloučit.

Náměstek ministra zemědělství nám slíbil, že tyto nejasnosti vyřeší vyhláška stanovující způsob hodnocení stavu lesů a škod způsobených spárkatou zvěří a od toho odvozená pravidla pro lov. Principy, které nám představil, jsou správné, za to jsme rádi, avšak na přesný text vyhlášky čekáme. Teprve poté budeme moci říct, zda jsou navrhované změny k lepšímu, nebo naopak budou házet klacky pod nohy při budování pestrého a odolného lesa.

Co bude následovat?

Aktuální návrh novely zákona o myslivosti nyní leží na stolech legislativní rady vlády a vlády samotné. V poslanecké sněmovně se ocitne nejspíš v průběhu léta. Budeme jednat s poslanci a poslankyněmi o případných úpravách zákona prostřednictvím pozměňovacích návrhů.

Lesy na spoustě míst stále nemají vyhráno

Aby myslivecká novela obsahovala vše potřebné a aby byla konečně nastolena rovnováha života v lesích, budou potřebovat i vaši pomoc. Pokud je to ve vašich možnostech, podpořte nás prosím finančním darem v podobě trvalého příkazu v libovolné výši.