Poslanci a poslankyně z několika stran předložili do novely lesního zákona návrhy celé řady dobrých změn, které pomohou vrátit život zpět tam, kam patří – do našich lesů. Teď bude potřeba, aby tyto návrhy získaly podporu v obou kompetentních výborech a pak v celé sněmovně. O jakých návrzích to konkrétně mluvíme?
Ustanovit povinnost obnovovat lesy ekologicky a klimaticky vhodnými dřevinami. Stanovit maximální podíly rizikových dřevin při obnově lesů.


Prodloužit lhůtu k zalesnění na pět let a lhůtu k zajištění kultury na 15 let.
Omezit holoseče při mýtní úmyslné těžbě: maximálně přípustná velikost holoseče 0,5 ha, v porostech ekologicky a klimaticky rizikových dřevin, v porostech lesů tvaru nízkého a středního lesa, na nepřístupných svazích a na borových a lužních stanovištích 1 ha.


Definovat hospodářský způsob (výběrný a pasečný dělený dále na podrostní, násečný a holosečný). Definovat tvary lesa – nízký, střední, vysoký.
Upravit paušální zákaz mýtní úmyslné těžby v porostech do 80 let – vyjmenovat případy, na které se tento zákaz nevztahuje (zejména na nízký les a na lesy s nevhodnou druhovou skladbou, v nichž hrozí rozpady porost.


Vyřešit protichůdná legislativní ustanovení u lesů ponechaných samovolnému vývoji (definovat je tak, aby byl zajištěn soulad s jinými právními předpisy a veřejnými zájmy, odstranit rozpory s lesním zákonem).
V oblastech nadregionální kalamity umožnit vlastníkům plnit povinnosti ochrany lesy přiměřeně jejich možnostem.


Ustanovit možnost vydávat prováděcí předpisy k zákonu o lesích pro vyjmenovaná zvláště chráněná území odchylně od prováděcích předpisů pro lesy hospodářské.
Doplnit zmocnění pro ministerstvo zemědělství k vydání vyhlášky, kterou se omezí odnímání biomasy a mrtvého dřeva z lesních ekosystémů. Zrušit povinnost přednostně kácet suché stromy, ze kterých nehrozí šíření škůdců.


Zákaz zcizovat lesy v majetku státu.