Často kladené otázky
Bříza, jeřáb, osika nebo olše. Chceme lesy pestré a zdravé. Každý z nás k tomu může přispět i drobností, kterou udělá při procházce lesem a která i jemu může udělat radost. Přinášíme několik tipů, jak pomáhat lesu smysluplně.
Vyhrňte si rukávy a jdeme na věc. Náš první tip se zdá být tak trošku na hraně zákona, ale nebojte. Guerilla foresting je sice hrdou následovnicí guerilla gardeningu – v obou případech jde o partyzánskou pomoc přírodě na vlastní pěst – my však doporučujeme oslovit správce lesa, kterému chcete pomoci. Nejen, že ho má prochozený křížem krážem a nejlépe ví, kde se daří jakému druhu stromu a kde chybí zvířatům úkryt k výchově mláďat, ale může vás přizvat k další smysluplné spolupráci. Pokud však narazíte na hrdého zastánce smrkových monokultur, který si na stěnu věší obrázky holin a vyschnutých řek, pak pomáhejte lesu jemu navzdory.

Na webu Zachraňme lesy najdete velmi pěkně graficky zpracované návody k zalesňování holin výsadbou břízy, jeřábu, osiky nebo olše. Tyto tzv. přípravné dřeviny kromě ochrany půdy před úplnou ztrátou vláhy chrání také malé stínomilné semenáčky, které tvoří zárodek nového lesa. Dále zjistíte, jak vysadit stromy jako buk nebo třešeň ptačí, jež mají v druhově pestrém lese taktéž své nezastupitelné místo, a dozvíte se, z čeho postavit oplocenku jako ochranu semenáčků před okusem mlsných srn.
 S rozsáhlým kácením přichází o svůj domov i zvířata. Nejen kutily potěší návod na budku pro puštíky a přírodní domek pro včely samotářky. Zapojit se mohou i ti nejmenší, třeba při stavbě úkrytu z kamení pro hady a ještěrky. Podobně hravě je koncipovaná i Směs pro les, kterou jsme v Hnutí DUHA připravili především pro rodiny s dětmi. Balíček obsahuje 32 karet s praktickými tipy pro pomoc lesu. Jsou zábavné i poučné, ale především mají reálný dopad.Na týden do lesa

Pokud máte rádi organizovanější a dlouhodobu práci, pořádáme vás každé léto Týdny pro les a divočinu, jež jsou obohacující v mnoha ohledech. Za prvé: můžete na sebe být právem hrdí. Týden je dost dlouhá doba na to, aby za vámi zůstal pořádný kus práce a na rukách pár ztvrdlých mozolů, které můžete ukázat kamarádům i rodině. Za druhé: při práci i po ní a na odborné exkurzi poznáte na vlastní kůži, v čem je příroda jedinečná a co ji ohrožuje, přičemž vy jste součástí řešení. Za třetí: setkáte se s lidmi různého povolání, zájmů, názorů a povah, se kterými je už jen proto zajímavé konverzovat a společně trávit čas, aniž byste se s nimi pro krátkou dobu sedmi dnů a díky různorodým činnostem zavřeli do ponorky. 

Pokud je registrace naplněná, nezoufejte a přihlaste se jako náhradník nebo náhradnice. Raz dva se stane, že se někdo na poslední chvíli odhlásí – loni například proto, že dozrály meruňky. Nebojte se nám napsat, zda právě příští týden nepotřebujeme pomocníka navíc. Třeba potřebujeme právě vás.
 Na víkend i po zbytek života

Nemáte čas celý týden? Zatlačte slzy, máme pro vás i víkendové akce pro les. Na podzim i na jaře vás zveme do Kaletic, kde můžete za přispění svalů, rýče a sazeniček stromů dopomoct proměně monokulturního lesa v divočinu pod taktovkou Pavla Štorcha. Nebo přijeďte na stahektarové holiny nedaleko Albrechtic sázet druhově různorodé lesy. O akcích vás informujeme na Facebooku Zachraňme lesy nebo přes e-mail.

Kde je les, tam bývá často i menší či větší skupina lidí, která je ochotná o něj pečovat a bránit ho do poslední větvičky. Kromě našich celorepublikových aktivit, jako jsou zmiňované týdny a víkendy pro les, se můžete připojit k místním skupinám Hnutí DUHA v Jeseníkách, Bílých Karpatech, anebo po boku kolegů z Hnutí DUHA Olomouc pročesávat každou zimu v rámci Vlčích a Rysích hlídek českou krajinu a hledat stopy velkých šelem – vlků, rysů a medvědů. Otisky tlap, čárování, hovínka plná chlupů a kousků kostí nebo zbytky vlčího úlovku, to je pořádný důvod k oslavě. Nemyslete si, přítomnost vlků je důležitá i pro lesy, jsou totiž přirozenými predátory, dnes bohužel přemnožené spárkaté zvěře.

Můžete se také připojit k Lesoochranářské skupině LOS, která mimo jiné staví a opravuje oplocenky v Moravském krase. Anebo mapovat organismy pro Agenturu ochrany přírody a krajiny přes aplikaci na BioLib.

Pomoc lesu z pohodlí domova

Bohužel ne každý má věk nebo zdraví na to, aby běhal po lese. Nebojte, i podpora lesů od počítače má smysl. V Hnutí DUHA usilujeme o systémová řešení příčin problému formou pozitivních změn v zákonech. Při setkáních s politiky a političkami na místní i celonárodní úrovni má obrovský význam, naše návrhy podporuje kromě odborníků i veřejnost. V případě kampaně Zachraňme lesy je to více jak 65 000 lidí. 

Především díky nim se nám daří navazovat kontakty s lidmi, kteří jsou ochraně lesa nakloněni, a prosazovat řešení, kterých bychom jinak dosahovali s mnohem většími obtížemi. Neváhejte proto podpořit smysluplné výzvy – třeba Zachraňme lesy – svým podpisem a rozesláním své rodině, kamarádům i známým, aby je také podepsali. Tip z praxe: doporučujeme jim napsat přímo nebo označit konkrétního člověka, funguje to lépe, než výzvu sdílet v hromadné zprávě.