Často kladené otázky
Na ministerstvu zemědělství proběhlo 16. května bez jakýchkoliv konkrétních závěrů jednání premiéra Andreje Babiše, ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Jiřího Milka s dalšími experty ohledně kalamity lesů zasahující nyní čtyři kraje České republiky. Hnutí DUHA v rámci kampaně Zachraňme lesy vyzývá vládu, aby připravila koncepční kroky, jak kalamitám postihujícím smrkové lesy předcházet.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce můžeme říct bez přehánění, „že je to největší kůrovcová kalamita od Marie Terezie,“ [1] k čemuž doplnil, že „někteří odborníci hovoří o tom, že v horizontu dvaceti až třiceti let nezbude jediný smrk pod 700 metrů. I podle méně krizových scénářů je zřejmé, že monokultury to neunesou.“  Ministr Brabec se tak shoduje s názorem odborníků [2] a ekologických organizací v tom, kde je třeba hledat řešení problému. „Jestli něco může pomoci, tak právě změna struktury lesů, druhové skladby lesů. V řadě oblastí už nemá smysl ten smrk ani sázet, protože by tam ani nevzešel a není jistota, zda by se dožil nějakého věku,“ dodal.

Podle slov ministra zemědělství Jiřího Milka se v letošním roce vytěží více než 5 milionů kubických metrů kalamitního dříví, převážně smrkového. „Žádné množství skladů na dřevo a vagónů na jeho odvoz nám stačit nebude, pokud zároveň vláda nezačne systematicky řešit příčiny problému. Nejen podle ministra Brabce je řešením výsadba pestrých listnatých lesů,“ upozornil Jan Skalík, koordinátor projektu Zachraňme lesy Hnutí DUHA. Jiří Milek také zmínil, že ministerstvo zemědělství se zabývá přípravou vyhlášek a chce měnit i související zákony.

A jak se k situaci vyjádřil premiér Andrej Babiš? Uvedl, že jednání na vládní úrovni budou nadále pokračovat. [3] Doslova řekl: „Zaspali jsme dobu, stát je neakční.“ [4]Zachraňme lesy

Veřejná výzva Zachraňme lesy, ke které se zatím připojilo přes 10 tisíc lidí, žádá vládu ČR, Poslaneckou sněmovnu a státní podnik Lesy ČR, aby podnikly konkrétní kroky proti dalšímu hynutí našich lesů. Je nezbytné přestat vysazovat smrky do oblastí, ve kterých hrozí jejich hynutí, a začít v lesích hospodařit bez holosečí. Je nutné umožnit rozmanitější způsoby péče o lesy, včetně míst ponechaných divoké přírodě. K tomu je potřeba změnit zákony, vyhlášky, certifikaci lesů, nastavení dotací i politiky ministerstva zemědělství vůči státnímu podniku Lesy České republiky. Řešení důsledků kalamity, které zdůrazňoval premiér, tak musí být doprovozené řešením příčin, na které upozorňuje ministr životního prostředí.

K výzvě Hnutí DUHA se můžete připojit i vy.Poznámky:

[1] Richard Brabec zároveň konstatoval, že i některá sušší polesí si kalamitou poradila lépe, například vojenské lesy a statky nemají podle něj problémy. Ministr upozornil: „Jsme možná na začátku dlouhodobého trendu. Máme staré lesy, smrkové monokultury, ty jsou velmi velmi háklivé na změnu klimatu, a na tu nasedají kůrovec a houba václavka.“

[2] Výzva Platformy pro krajinu vládě ČR:
http://nasekrajina.eu/2018/04/24/vyzva-platformy-krajinu-vlade-cr/

[3] Přenos z tiskové konference, na které zazněly citované výroky premiéra a ministrů: https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-andrej-babis-a-jeho-ministri-ke-kala...

[4] Andrej Babiš několikrát zopakoval: „Mě ta porada vůbec neuspokojila a požádal jsem pana ministra, aby znovu tu poradu zorganizoval.“, „Pan ministr Milek dostal úkol připravit novou poradu, na kterou přijdou všichni připraveni.“, „Dnešní jednání beru jako výkop.“, „Zopakujeme si to setkání nyní v podstatně rozsáhlejším, kompetentnějším týmu.“