Často kladené otázky

Seriál: Problém? Vyřešen!

Možná to znáte, procházíte se lesem a helemese: pod stromy nebo na mýtině leží hromada zbytků jídla všeho druhu. Tu prošlé pečivo z pekárny včetně croissantů plněných čokoládou, jinde žluklá vajíčková pomazánka, ale i nespotřebované vánoční cukroví. Že by černá skládka? Kdepak. Kupy jídla slouží k přikrmování lesních zvířat. Úmysl tu a tam dobrý, ale lidské jídlo zvířatům víc ublíží, než přilepší. Mimoto se srnkám a dalším obyvatelům lesa překyselují žaludky. Aby si upravili v žaludku hladinu pH, okusují kůru ze stromů a tím poškozují zdraví lesa. Skládku je potřeba co nejrychleji odstranit z dosahu jejich čumáků. Ale jak na ta, když v batůžku máte maximálně sáček od svačiny?
Úklid hromady leckdy hnijícího jídla má na starosti myslivecký hospodář. Pokud o hromadě ještě neví, upozorněte ho na ni. Ne, že byste se měli postavit do lesa a volat: „Haló, pane myslivče, čokoláda už vytéká z croissantu.“ To vůbec ne. Kontakt na něj získáte na úřadě obce s rozšířenou působností. Máte-li u sebe mobil s připojením k internetu, vyhledejte telefonní číslo na odbor životního prostředí a požádejte úředníka či úřednici o poskytnutí telefonického kontaktu.

Je pravděpodobné, že osoba na druhém konci pomyslného drátu bude chtít znát opodstatnění vašeho požadavku. Osobně se mi nikdy nestalo, že bych po krátkém popisu situace kontakt nezískal. A to jsem byl nucen tento postup absolvovat v několika desítkách případů.

Mysliveckému hospodáři ve vší slušnosti popište váš nález a uveďte místo, kde se nachází (ideálně s GPS souřadnicí). Informujte ho o rizicích, které závadné zbytky potravy pro zvířata v lese znamenají, a požádejte o zajištění urychleného odstranění. Nebojte, myslivecký hospodář většinou přesně ví, kdo je autorem těchto surrealistických počinů a promptně odklizení bince zajistí.Ale co když…
Pokud u mysliveckého hospodáře nepochodíte, nebo budou-li se v blízkém okolí nacházet další skládky zbytků jídla, informujte o nich Státní veterinární správu a Českou inspekci životního prostředí.

Snažte se co nejlépe vše zdokumentovat. Od přesné lokalizace místa, až po fotodokumentaci obsahující detailní záběry i snímky širšího okolí. Je-li na dostřel kazatelna či posed, vyfoťte myslivecké zařízení společně se zbytky potravin.

A k tomu…
Častým nešvarem je taky umisťování uhynulých zvířat či částí jejich těl jako vnadidla pro masožravá zvířata. Taková návnada kromě lišek či divočáků může přivábit i chráněné vlky a medvědy. Dejte velký pozor! Uhynulé zbytky zvířat používají také traviči. Nikdy a za žádných okolností na ně nesahejte. Pytláci do nich umisťují i pro člověka smrtelně nebezpečný karbofuran. Určitě si z posledních dnů na nějaký případ otráveného dravého ptáka vzpomenete.