Často kladené otázky

Jak už jste si nejspíše všimli z našich reportáží na Facebooku, opět letos probíhají oblíbené Týdny pro les a divočinu. Tentokrát již 23. ročník! Praktická pomoc lesům je ze strany dobrovolnic a dobrovolníků stále žádanější. Do práce se za celou dobu fungování zapojilo přes 2000 lidí ze všech koutů republiky. A lesy jsou za to neskutečně rády!

Alt

Týdny pro les a divočinu nejsou jen o sázení stromků, jak by se mohlo zprvu zdát. Aktivit, kterými pomáháme lesu, je nespočet. Letos řadíme mezi ty nejčastější individuální ochranu mladých lesních kultur a zmlazení před škodami zvěří. Pokud totiž zvěř malý semenáček během růstu poškodí okusem vrcholového pupenu, zpomalí se jeho růst a pokud se tak děje opakovaně, vytvoří se doslova malé bonsaje, ze kterých se les nemá téměř žádnou šanci se obnovit.
Alt

Dobrovolníci a dobrovolnice si vyzkoušeli třeba takzvaný opich. A jak takový opich vypadá? Kolem semenáčku zapícháme větve, které asi ve výšce 1,5 metru svážeme přírodním provázkem k sobě, aby se vytvořila ohrádka. Ohrádku poté můžeme vyplést dalšími větvemi, aby srnčí zvěř neprostrčila čumáky a nemohla je okusovat . Semenáček je ve stínu, což mu prospívá, a má možnost růst do výšky, z důvodu bočního stínění. Když odroste, srnčí zvěř už mu nemůže poškodit terminální pupen a může růst dále. Podívejte se, jak taková ochrana opichem může vypadat v podání úžasné Aničky Slováčkové, která se s námi vydala do Albrechtic, aby si vyzkoušela, co na Týdnech děláme.
Alt
Ochraňujeme ale také stromy starší. Ty jsou ohroženy jelení zvěří, která jim ohryzává a olupuje kůru a lýko. Takto poškozované stromy jsou stresovány a ke všemu ještě napadány houbovými onemocněními, které pak sníží stabilitu celého lesního ekosystému. Takové stromy se nejčastěji ochraňují ovazem.

Alt

Na Týdnu pro lesy a divočinu na Lesní správě Město Albrechtice, jsme se podíleli na další skvělé činnosti. Vybudovali jsme systém sedmi hrázek, kterými jsme významně zpomalili odtok vody ve starém odvodňovacím kanálu. Zachycenou vodu budou moci využít mladé lesní kultury rostoucí na holině i řada zvířat, jakými jsou například užovky, čolci a mloci a bezobratlí živočichové. Vytvořili jsme pro ně nová útočiště a biotop a až se tam za rok vrátíme, budou se tůňky životem jen hemžit.
Alt

Všichni účastníci si Týden pro les velmi užili a odnesli si dobrý pocit, že lesům alespoň trochu pomohli vlastníma rukama. Lesům je však třeba pomoci i na legislativní úrovni. V současnosti jsou lesy v takovém stavu, že se jen těžko obnovují. Potřebují čas. Potřebují přístup, který půjde ruku v ruce s přírodou. Potřebují mít možnost se vůbec obnovit. Tomu v současné době brání novela mysliveckého zákona. Na některých místech je zvěře tolik, že okouše všechny mladé semenáčky a to jak ty z přirozeného zmlazení, tak i ty uměle vysazené na holiny. Člověk rovnováhu života v lese narušil a musí ji proto zase nastolit. Jen tak můžeme mít v budoucnu lesy odolné, pestré, zdravé a plné života.
Alt

Podpořte prosím naše činnosti pro záchranu lesů. Vyberte si částku a nastavte si platbu trvalým příkazem. Potřebujeme dárce a dárkyně, o které se můžeme opřít. Staňte se také jedním z nich.