

Společně vracíme život zpět tam, kam patří. Do našich lesů.
Ať už změnou zákonů, vyhlášek nebo prací.
Lesy budeme mít pestřejší a stabilnější. Kořínky semenáčků bude vyživovat tlející dřevo ponechané přírodě. Spolu s nimi přežijí celá společenství zvířat i rostlin. Život v lese bude opět vyvážený. A zůstane v rukou státu i nás občanů.
PŘIPOJTE SE K VÝZVĚ ZACHRAŇME LESY
82,401
Naléhavě žádáme Vládu České republiky a Parlament České republiky - zajistěte nám a našim dětem lesy věkově i druhově pestré, zdravé a krásné lesy vhodné pro odpočinek včetně ostrovů divoké přírody. Vraťte život zpět tam, kam patří.
Zajistěte ohleduplné hospodaření v lesích s akcentem na zaměstnanost místních lidí namísto velkých těžařských firem.
Upravte v tomto smyslu neprodleně zákony, vyhlášky, dotace, zaveďte lepší certifikaci veřejných lesů a změňte zadání pro státní podnik Lesy ČR.
KTERÉ ZMĚNY SE NÁM SPOLEČNĚ ZATÍM PODAŘILO PROSADIT?
Díky novele zákona se už nemusíme bát, že by se naše lesy prodaly soukromým developperům či investorům. Jsou tady a pro nás pro všechny.
Díky změně vyhlášky zákona o lesích se můžeme těšit na lesy plné různých druhů stromů.
V lese díky novele zákona bude jen tolik zvěře, aby neokousala všechny přirozeně vzrostlé semenáčky. V lese začne panovat rovnováha divokých zvířat, stromů a dalších rostlin.
SEDM BODŮ PRO ZDRAVÉ LESY
Krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří, včetně stromů ponechaných na dožití a zetlení. Takové lesy jsou odolnější vůči suchu a kalamitám.
Chceme lesy, ve kterých se bude hospodařit ruku v ruce s přírodou. Velké holoseče jsou nejen škaredé, ale ničí lesní půdu, která pak nezadrží vodu, odplavují se živiny i půda sama. Nové lesy uměle vypěstované na holinách jsou náchylnější k budoucím kalamitám.
Chceme, aby na vybraných místech byl les ponechán jen silám přírody a zvídavým návštěvníkům - pro jeho divokou krásu, ale i pro sledování přirozených reakcí lesa na měnící se okolní prostředí. Jen tak budeme v budoucnu vědět, jak přírodní lesy adaptované na místní klima vypadají.
V lese by mělo být jen tolik zvěře, aby v zimě neokousala všechny přirozeně vzrostlé semenáčky. Chceme les s rovnováhou divokých zvířat, stromů a dalších rostlin.
Lesy nemají být pouze „pole na dřevo“. Chceme v nich odpočívat, obdivovat je, prozkoumávat, prožívat v nich ty nejkrásnější příběhy. Jsou tady pro nás pro všechny - turisty, místní obyvatele, jsou zde pro lesníky i myslivce.
Chceme, aby hospodaření ve veřejných lesích namísto velkých těžařských firem podporovalo zaměstnanost místních lidí včetně místních dřevozpracovatelů.
Jeden krok můžeme udělat my všichni. Apelovat touto výzvou na ty, kteří to mohou změnit a také přijmout vlastní závazek k tomu, co může ovlivnit každý z nás: při návštěvách lesa se chovat uctivě ke stromům, zvířatům, rostlinám i lesní půdě a s uvážlivostí využívat bohatství, které nám naše lesy přináší.
K TOMU JE POTŘEBA ZMĚNIT ZÁKONY, VYHLÁŠKY, DOTACE, VYBRAT LEPŠÍ CERTIFIKACI PRO VEŘEJNÉ LESY, A ZMĚNIT ZADÁNÍ PRO STÁTNÍ PODNIK LESY ČR.
Co se ještě musí stát, abychom měli lesy plné života?
Novela mysliveckého zákona
Lesy mají být plné života. Jejich rovnováha se ale bohužel vlivem člověka rozklížila. Po vyhnání divokých šelem jsou přirozenými predátory srnek myslivci, to ale nyní nefunguje. Srnky tak spásají prakticky veškeré nově vyrostlé nebo draze vysázené stromky, které nejsou schované za pletivem. Naše budoucí lesy zmizí v břichu přemnožené zvěře.